تبعید و اسکان اجباری سادات و عشایر لرستان

بسم الله الرحمن الرحیم
تبعید و اسکان اجباری سادات و عشایر لرستان به دستورحکومت پهلوی.(بخش اول)
موضوع تبعید واسکان اجباری عشایر را میتوان  یکی از سیاستها و روش های رضاشاه  پهلوی در مقابله با قدرت بسیار ایلات و عشایر برای تحت کنترل درآوردن آنان در کنار تاکتیک های دیگر چون خلع سلاح و اعدام سران متمرد عشایر، سربازگیری از عشایر برای تقویت ارتش نوپای خود، تصرف املاک و غیره به کار بسته شد. اما حکومتی که سردار سپه در راس همه امورات آن بود به جای استفاده از روشهای معمول فرهنگی، اجتماعی  و بدون تحقیقات و مطالعات کارشناسی تنها به شیوه های خشن امنیتی و نظامی متوسل می شد.بعنوان مثال که در هنگام تبعید سادات موسوی ساکن روستای تاجو (یکی از روستاهای حومه شهر زاغه) فرصت کافی به آنان برای فروش ویا جمع آوری اموال و آذوقه و دام های خود نیز به آنان داده نشد.
 در واقع نگاه حکومت پهلوی به عشایر و اسکان آنها نگاهی امنیتی و نظامی بود نه از سر دلسوزی که  اسکان ایلات و عشایرموجب رشد و توسعه آنان و یا به تحول و پیشرفت کشور منجر شود . اسکان اجباری برای اولین بار در ایران موجب تسلط تقریبی حکومت پهلوی و جامعه یکجانشین بر کوچرو گردید. 
 
امااساس ماجرای تبعید وتخته قاپو کردن عشایر و سادات لرستان اینگونه بود که :
در اوایل سالهای نخستین قرن سیزدهم هجری شمسی  ولایت لرستان دستخوش درگیری‌ها ومناقشاتی بین عشایر لر وحکومت رضا خان  بود.
در این زمان که قاجاریه در حال  سقوط و با روی کارآمدن رضاخان پهلوی با کودتای سال ۱۲۹۹بعنوان وزیرجنگ وسپس نخست وزیری وپس از آن نیز در سال  ۱۳۰۴به پادشاهی وی همراه بود رضا خان  در سال ۱۳۰۲شروع  به سرکوب مردم و عشایر لر نمود این مبارزات و درگیری‌ها تاسال۱۳۱۲ ادامه داشت که سرانجام منجر به شکست و تبعید عشایر وتصرف خرم آباد توسط ارتش نوین رضا شاه شد،ارتشی که بعدها مشخص گردید که برای دفاع  از میهن در برابر دشمنان خارجی هیچگونه قدرتی ندارد. 
 و ره آورد ان دهه پر مشقت برای  لرستان چیزی جزء فقر، تبعید وتبعیض نبود.
 
ادامه دارد.....
/ 2 نظر / 371 بازدید
فعله گری

وبلاگ نویس گرامی، ممکن است محتوای وبلاگ شما برای بسیاری از افراد جالب باشد اما در اقیانوسی از وبلاگ ها و بسایت ها رسیدن به محتوای دلخواه نیازمند ...

niloofar

سلاممممممممممممممممممممممممممم به منم سر بزنيد خوش حال مي شم. [ماچ][گل][قلب]