شَجّره طیّبه سادات لرستان
صفحات وبلاگ
نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/۱٢

بنام خدا

"سیّد به معنی آقا است و از القابی است که در عرف فارسی زبانان و شیعه، کسانی که نسبشان به واسطة فاطمة زهرا سیدّه النساء(س) به رسول خدا(ص) منتهی می‌شود و بر سایر علویین نیز که به واسطة حضرت عباس یا جناب محمد حنفیّه نسبشان به امیرالمؤمنین(ع) می‌رسد،‌ احتراماً گفته می شود، بلکه بر سایر هاشمیین مانند کسانی که نسبشان به جناب جعفر طیّار و عقیل می رسد، نیز سیّد می‌گویند و این یک نوع احترام از منتسبین به رسول خدا(ص) و از خاندان بنی هاشم است،‌در اصطلاح عرفی به کسانی که از طرف پدر به حضرت عبدالمطلب بن هاشم، جد رسول خدا(ص) انتساب دارند، گفته می‌شود.
سیادت شامل فرزندان حضرت علی(ع) می‌شود. بنابراین فرزندن فاطمه زهرا(س) از دو جهت سیادت دارند:
اسلام دینی است که به همه انسان ها حتی غیر مسلمانان احترام می گذارد، اما برای مسلمانان و مؤمنان احترام بیشتری قائل است و در میان مؤمنان، احترام به منسوبین به پیامبر اکرم (ص) و فرزندان حضرت زهرا (س) را سفارش و تأکید کرده است.

آیه شریفه مودّت «... بگو: من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‏کنم جز دوست ‏داشتن نزدیکانم [اهل بیتم‏]...».را می توان یکی از دلائل این احترام دانست.

ریشه اصلی احترام به سادات، آیه شریفه مودّت است که  در مرتبه اول و به طور مستقیم، اهل بیت و عترت پیامبر اکرم (ص) را شامل شده و سادات را  که فرزندان با واسطه حضرت زهرا (س) بوده و نسب آنان به یکی از ائمه اطهار (ع) می رسد، نیز شامل می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٩

 

بسم الله الرحمن الرحیم

شجره وشناخت سادات ایران و لرستان عزیز

در کشور پهناور ایران از قدیم خاندان های سادات وجود داشتند در عرف جامعه اسلامی، اصطلاح سید بر نوادگان پیغمبر از نسل امام علی (ع) وفاطمه زهرا (س) اطلاق می‏شود.البته بعضی دیگر معتقدهستن که نوادگان ابوطالب(ع) نیز جزءسادات محسوب میشوند اینکه از چه زمانی بر نوادگان پیغمبر کلمه سید اطلاق شد روشن نیست. همین قدر می‏دانیم که در قرن ششم هجری قمری رواج کامل داشت. در این عصر قبل از نام علمایی که از اولاد پیامبر بودند، کلمه سید آورده شد. اما در کتب قرن پنجم مثل الفهرست شیخ طوسی (متوفی 460ق) و رجال نجاشی (متوفی 450ق)، همه جا کلمه شریف استعمال شده است. واگر در جایی از آنها لفظ سید دیده شود، به تنهایی ذکر نشده بلکه به صورت السید الشریف می‏باشد. در عصر کنونی، ایرانیان لقب سید را برای عموم بنی هاشم به کار می‏برند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٧

بنام یگانه خالق هستی بخش

در این  بخش نرم افزار بسیار کاربردی هلال را برای گوشی موبایل به شما معرفی مینماییم این نرم افزار  برای اعلام اوقات شرعی پخش اذان که

جزو نرم افزار های مذهبی گوشی های موبایل بشمار میرود یکی از کامل ترین نرم افزار ها در زمینه دعا ها و مناجات است که با دانلود این برنامه موبایل میتوانید همه دعاها را مانند : دعای عهد ، دعای کمیل ، دعای سمات ، دعای ندبه ، دعای افتتاح ، دعای توسل و . . . یکجا در موبایل خود داشته باشید.
نرم افزار مذهبی هلال دارای خصوصیت های زیر میباشد :

    - قابلیت اجرای خودکار نرم افزار در وقت شرعی و پخش اذان برای کلیه مراکز استانی
    - قابلیت نمایش اعمال روزانه ماه مبارک رمضان
    - قابلیت نمایش زیارات و ادعیه معروف با فونت خوانا بهمراه ترجمه
    - اجرا در گوشی های مختلف با تمامی رزولوشن ها.
    - توانایی اجرا در گوشی هایی که زبان فارسی را اجرا نمیکنند.

 

    لازم به ذکرمیباشد در گوشیهای که  تاریخ فارسی را ساپورت نمی کنند

باید تاریخ گوشی را طبق تاریخ دقیق  روز به میلادی که در آن هستیم تنظیم نمایید

 

 

 

لینک دانلود

نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٧
حدیثی از رسول اکرم صلى‏ الله ‏علیه‏ و ‏آله :

اَنـَا اَدیبُ اللّه‏ِ وَ عَلىٌّ اَدیبى ، اَمَرَنى رَبّى بِالسَّخاءِ وَ الْبِرِّ وَ نَهانى عَنِ الْبُخْلِ وَ الْجَفاءِ وَ ما شَى‏ءٌ اَبْغَضُ اِلَى اللّه‏ِ عَزَّوَجَلَّ مِنَ الْبُخْلِ وَ سوءِ الْخُلُقِ، وَ اِنَّهُ لیُفْسِدُ العَمَلَ کَما یُفْسِدُ الخَلُّ الْعَسَلَ؛

من ادب آموخته خدا هستم و على، ادب آموخته من است . پروردگارم مرا به سخاوت و نیکى کردن فرمان داد و از بخل و سختگیرى بازَم داشت . در نزد خداوند عزّوجلّ چیزى منفورتر از بخل و بد اخلاقى نیست ،و همانا آن عمل را ضایع مى‏ کند ، آن‏سان که سرکه عسل را.

مکارم الاخلاق ص 17

 

قالَ أَمیرُالمُؤْمِنینَ عَلِىُّ بْنُ أَبیطالب(علیه السلام):

«إِنَّما أَخْشى عَلَیْکُمْ إِثْنَیْنِ: طُولَ الاَْمَلِ وَ اتِّباعَ الْهَوى، أَمّا طُولُ الاَْمَلِ فَیُنْسِى الاْخِرَةَ وَ أَمّا إِتِّباعُ الْهَوى فَإِنَّهُ یَصُدُّ عَنِ الْحَقِّ.»

همانا برای شما از دو چیز می ترسم: درازى آرزو و پیروى هواى نفس. که درازى آرزو سبب فراموشى آخرت شود، و امّا پیروى از هواى نفس، آدمى را از حقّ باز می دارد.

 

نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٧

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم
معرفی اجمالی از سادات شهنشاهی وند یکی از چندین تیره سادات جلیل القدر ساکن  در استان لرستان.
سادات شهنشاهی وند یکی ازهشت طایفه سادات آهوقلندری لرستان بوده و از لحاظ شجره سید شهنشاهی اول نوه سید حیدر ابن سید علی ابن سید محمد ابن سید  ابراهیم ابن  سید محمد ابوالرجا ابن  سید موسی ابن  سیدمحمد ابن  سید موسی ابن امامزاده عبدالله العوکانی ابن الامام موسی کاظم (ع) محسوب میشود

و لقب سادات آهوقلندری آمده از کلمه عوکانیون برگرفته از نام امام  زاده عبدالله العوکانی میباشد
لذا سید علی ابن محمد  جد بزرگ 8 تیره سادات آهو قلندری لرستان میباشد  ایشان  سیدی بسیار با کرامات و والا مقام بوده و در زمان حیات خود مورد احترام شدید مردم آن حوالی قرار داشته که مقبره ایشان واقع در دره سید منطقه طایی لرستان میباشد
 سادات شهنشاهی وند شامل 5 تیره بوده و عبارتند از

1- خدادادوند

2_الله دادوند

3_محمد حسین وند

4 _مظفروند

5 _سبزی وند


نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٥

حضرت فاطمه ام ابیها(س) روز جمعه 20 جمادى الاخرى سال دوم یا پنجم بعثت در شهر مکه به دنیا آمد. پدر بزرگوارش حضرت رسول اکرم(ص) و مادرش خدیجه کبرى(ع) بود. در سال دوم هجرت عقد او با حضرت على(ع) در ملکوت اعلى بسته شد و ثمره آن امام حسن و امام حسین و زینب وام کلثوم بود و محسن نیز در حوادث پس از رحلت پیامبر(ص) سقط شد.

آغاز زندگى حضرتش در مکه با محاصره اقتصادى شعب ابیطالب همراه بود و با پایان یافتن محاصره، عمر مادر نیز به آخر رسید و پس از مادر مهر خانه پدر بود و بر چهره خسته او که از فراق ابوطالب و خدیجه و آزار کفار در هم مى تکید گل نشاط و امید مى کاشت.

پس از هجرت و در مدینه به صورت یک زن با تمام ویژگیهایى که خداى زن براى او منظور نموده است تجلى نمود. فاطمه(س) مشمع جمع خانه بود و حلقه وصل رسالت و امامت. هم عزیز پدر بود و هم محبوب همسر و هم بانوى مدینه اسلام و الگوى تربیت خدایى زنانه. رنجها و مصیبتها در برابر خورشید مهرش ذوب مى شد و پدر و همسر که دو برادر بودند و دو همرزم و دو همدرد در پناه مهر او آرامش مى یافتند.

فاطمه یکى از دو رکن امامت بود که پس از پیامبر(ص) با تمام وجودش به دفاع از حق پرداخت، هم سیلى نامحرمان تحمل نمود و هم تازیانه جهل و جاهلیت را به جان خرید و در آخر نیز جان و فرزند را در این راه نهاد و در سوم جمادى الاخرى یا 13 جمادى الاولى سال 11 هجرى (و در کمتر از 3 ماه پس از رحلت پیامبر) على(ع) را تنها گذاشت. مرقد منورش در مدینه ـ مسجدالنبى یا بقیع ـ مطاف ملائک مقرب الهى است.

در کتاب چهل حدیث «سیره فاطمی(س)» چهل حدیث از حضرت زهرا(س) و یا در مورد ایشان آمده است. در یکی از حدیثها آمده است: راوى مى گوید: از حضرت صادق(ع) علت نامگذارى حضرت فاطمه(ع) را به ـ زهرا ـ پرسیدم. فرمود: چون وقتى که در محراب عبادتش به نماز مى ایستاد، فروغ نورش براى ساکنان آسمان مى درخشید، همان گونه که نور ستارگان آسمان براى زمینیان مى درخشد.

«زهرا» به معنى درخشان است. حضرت فاطمه(س) شخصیتى فروزان داشت و عبادتهاى خالصانه اش به درگاه خدا، فروغ وجودش را به آسمانها و به عرشیان مى رساند. از این رو لقب آن حضرت «زهرا» بود. درخشش معنویات و درک آن براى آسمانیان، از مقوله اى دیگر است که براى آنان محسوس است

نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٢
بسم الله الرحمن الرحیم


در چند ماه گذشته پیامهای را دریافت نموده ایم  مبنی برمعرفی منابع و مواخذ خود در مورد شجره نامه و سرگذشت سادات آهوقلندری لرستان.

که در این بخش خدمت آن دسته از عزیزان منتقد عرض مینماییم که...

متاسفانه در مورد سادات عوکانی(سادات آهوقلندری ساکن لرستان) مکتوبات زیادی در دسترس نمی باشد

لذا بیشتر مطالبی که در این وب آمده((بویژه در مورد سادات شهنشاهی وند)) از مشورت باساداتی عزیز و جلیل القدری به دست آمده که هر کدام از این بزرگواران ساداتی مومن وارسته و  دنیا دیده و با اطلاعاتی کامل بوده  و تمامی این اطلاعات را یا با توجه به دانسته های خود و یا نسل به نسل از پدران ونیاکان خود شنیده  و به این جانب انتقال داده و ما هم تمامی آن مطالب را بدونه کم وکاست در وب آوردیم و مابقی مطالب هم بر گرفته از کتاب شجره نامه سادات عوکانی تالیف حجت السلام سید مجید سیف السادات میباشد

التماس دعا

نویسنده: موسوی - ۱۳٩٢/۱/٢

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد
رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت
را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم

1392

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :